Psychologia

więcej

Studia z przyszłością

więcej

Dietetyka

więcej
Pedagogika
więcej
Kosmetologia
więcej
Bezpieczeństwo wewnętrzne
więcej
Studia podyplomowe
więcej

Blog

26
11.2018

Stosunek do studiów w ostatnim czasie zmienia się. Przede wszystkim ze względu na popularność kształcenia wyższego. Coraz więcej osób kończy różnorodne szkoły, na których w łatwy sposób można uzyskać tytuł magistra czy licencjata. Świadectwo ukończenia szkoły wyższej traci więc na wartości, do tego pracodawcy nastawieni są bardziej na pracownika z doświadczeniem niż dobrym wykształceniem. Mimo to wiele osób nadal decyduje się na studiowanie. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy warto.

Zalety studiowania

Jeśli podejdziemy poważnie do studiów, a nie na zasadzie: „bo coś trzeba skończyć”, to okazuje się, że zalet studiowania jest bardzo dużo. Oto najważniejsze z nich.

Zdobycie wiedzy

Nie ma praktyki bez teorii. Niektórym może się wydawać, że by pracować, wystarczy wyuczyć się konkretnych czynności. Jednak wiedza, dlaczego i po co coś robimy, bardzo poszerza nasze spektrum działania. Przestajemy być robotami, które powtarzają tylko konkretne działania, a zyskujemy kontekst teoretyczny, w którym możemy osadzić nasze zawodowe działania. To cenne doświadczenie, które pozwala nam spojrzeć na zawodowe obowiązki z szerszej perspektywy, uczy krytycznego myślenia oraz wysnuwania poprawnych wniosków. Bez teoretycznej bazy ciężko wykonywać większość zawodów np. profesję prawnika, lekarza, ale też kosmetologa czy dietetyka.

Sieć kontaktów

Pierwsze kontakty zawodowe mamy możliwość zawrzeć właśnie na studiach. Nasi koledzy i koleżanki z roku, którzy mają ambicję pracy w zawodzie po zakończeniu studiów, mogą nam w przyszłości pomóc znaleźć pracę lub stać się motywatorem do poszerzania wiedzy i kwalifikacji. To baza, która niewątpliwe zaowocuje w przyszłości.

Status studenta

To bardzo przydatny przywilej studiowania, który pozwala nam np. podjąć pierwszą pracę i zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenia. Pracodawcy często szukają osób ze statusem studenta, bo dzięki temu mogą im po prostu zapłacić mniej. Jest to sytuacja, w której każda ze stron coś zyskuje.

Dyplom

Mogłoby się wydawać, że tzw. „papier” potwierdzający ukończenie szkoły wyższej stracił ostatnio na znaczeniu. Liczy się przede wszystkim doświadczenie i to na jego podstawie zatrudnia się pracowników. Jednak nie do końca tak jest. Są zawody, w których bez świadectwa ukończenia szkoły wyższej i tytułu magistra nie da się zrobić kariery. Przykładem są tutaj wspomniany wcześniej prawnik, lekarz, ale też psycholog, pedagog czy nauczyciel. W tego typu profesjach bez dyplomu nic nie wskóramy.

Oto najważniejsze zalety studiowania, które mogą przesądzić o tym, czy zdecydujecie się na rozpoczęcie przygody ze szkolnictwem wyższym. W następnym artykule zastanowimy się nad wadami tego wyboru i zdecydujemy ostatecznie, które rozwiązanie jest lepsze.

25
10.2018

Stało się. Dostałeś się na wymarzone studia. Bez względu na to, jaki kierunek wybrałeś, pierwszy rok może okazać się wyzwaniem. Czeka Cię bowiem zupełnie nowa rzeczywistość, która diametralnie różni się od warunków panujących w liceum. Nie wspominając już o tym, że studiowanie często wiąże się z przeprowadzką do innego miasta. Jak przetrwać ten wymagający okres? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Studia to dla wielu młodych ludzi pierwszy krok w dorosłość. Zmiana miejsca zamieszkania, nowi ludzie i nowe obowiązki pozwalają nam poczuć, że jesteśmy panami własnego losu i wszystko od nas zależy. Jednak taka doza wolności potrafi przyprawić niektórych o zawrót głowy. W ferworze zbierania nowych doświadczeń, nie zapomnij więc, jaki jest cel tego wszystkiego. Nasz dzisiejszy poradnik Ci w tym pomoże.

Pilnuj terminów

Terminy to słowo klucz na wszystkich uczelniach. Bez względu na to czy studiujesz kosmetologię, pedagogikę czy bezpieczeństwo wewnętrzne, trzymanie się wyznaczonych dat, pozwoli Ci przetrwać każdą sesję. Pierwsze wyzwanie pojawia się już na samym początku. Są nim zapisy na poszczególne przedmioty w ramach Twojego kierunku. Zazwyczaj mają miejsce przed rozpoczęciem roku akademickiego, miej się więc na baczności i regularnie sprawdzaj uczelnianą stronę. Przegapienie zapisów bowiem powoduje, że miejsca w bardziej atrakcyjnych grupach będą już zajęte, a Ty będziesz musiał zadowolić się tym, co pozostanie.

Biblioteka

Jak najszybciej zapisz się do biblioteki i wypożycz książki niezbędne do egzaminów z najważniejszych przedmiotów. Tu również panuje zasada, kto pierwszy ten lepszy. Warto więc nie zostawiać tego na ostatni moment. Jeśli masz taką możliwość, poradź się wyższych roczników, co koniecznie trzeba wypożyczyć i zrób to na samym początku roku akademickiego.

Chodź na wykłady

Na pierwszym roku warto chodzić na wykłady, choć wielu będzie Ci to odradzało. Dobrze jednak na własnej skórze przekonać się, na których zajęciach obecność jest konieczna, a na których można ją sobie odpuścić. Często zdarza się tak, że uczestniczenie w wykładach zaowocuje automatycznym zaliczeniem przedmiotu, warto więc się poświęcić i wstać rano.

Notuj

Jeśli już jesteś na wykładach, notuj. To zaoszczędzi Ci dużo pracy później. Notowanie pozwala nam wstępnie przyswoić wiedzę, dzięki czemu później będziemy mogli uczyć się mniej. Ponadto, mając własne notatki, nie będziesz musiał kombinować, skąd je zdobyć. A nawet kiedy jakaś dobra dusza udostępni Ci swoje zapiski do skserowania, może się okazać, że nie będziesz w stanie ich odszyfrować. W tej kwestii najlepiej więc stawiać na siebie.

Nie bój się pytać

Kto pyta nie błądzi. Tak mówi przysłowie. Na studiach świetnie się ono sprawdza. Jeśli więc czegoś nie wiesz, masz jakieś wątpliwości, pytaj. Na egzaminie nie będzie już takiej możliwości. Warto także chodzić na konsultacje do prowadzących zajęcia. Nie tylko otrzymasz wyjaśnienia nurtujących Cię kwestii, ale też dasz się zapamiętać, co może być pomocne np. w przypadku egzaminów ustnych.

Daj z siebie więcej

Dobra uczelnia zazwyczaj daje szerokie możliwości rozwoju swoim studentom. Koła naukowe, konferencje, sympozja to tylko niektóre z uczelnianych aktywności, które można podjąć. W ten sposób poszerzysz swoje horyzonty, zdobędziesz dodatkową wiedzę i umiejętności, a przy tym wybijesz się ponad przeciętność. Pamiętaj, że wszelkie Twoje zaangażowanie podczas studiów, zrobi pozytywne wrażenie na późniejszym pracodawcy i pomoże Ci znaleźć wymarzoną posadę.

Zadbaj o work - life balance

Wiadomo, że nie samymi studiami żyje student. On także potrzebuje odpoczynku i innych aktywności, które zrównoważą mu wysiłek poświęcony na naukę. Nie stroń więc od spotkań towarzyskich czy realizacji swoich prywatnych zainteresowań. Nic bowiem tak nie podcina skrzydeł, jak poczucie ciągłego wypełniania obowiązków. Nie daj więc sobie wmówić, że to jedyny sens Twojej egzystencji i korzystaj z całego spektrum studenckiego życia.

27
09.2018

Wybór odpowiedniego dla nas kierunku studiów to nie jest prosta sprawa. Trudno w wieku 18-19 lat podjąć decyzję, która może zaważyć na całym naszym życiu, zwłaszcza jeśli do tego wszyscy wokół wiedzą, co dla nas najlepsze i nie omieszkają nas o tym głośno informować. Jeśli i Wy stoicie w tym momencie przed decyzją, jaki kierunek wybrać, to lektura dzisiejszego artykułu z pewnością pomoże Wam dokonać słusznego wyboru.

Mnogość kierunków studiów dostępnych na polskich uczelniach nie ułatwia podjęcia decyzji. Do tego dochodzi opinia kolegów i koleżanek ze szkoły, rodziców i nauczycieli. By wybór był trafny, warto jednak przede wszystkim posłuchać siebie. Oczywiście, można się wesprzeć opinią najbliższych, ale pamiętaj, że to Ty spędzisz minimum 3 lata na zgłębianiu jakiejś dziedziny wiedzy, czy to kosmetologii, pedagogiki, robotyki, czy może architektury. Warto więc, by było to coś, co Cię naprawdę pociąga. Ale to nie wszystko, dobrze wziąć jeszcze kilka praktycznych aspektów wyboru studiów pod uwagę. Oto one.

Poznaj swoje mocne i słabe strony

Znajomość swoich zalet i wad to klucz do sukcesu w życiu. Dzięki tej wiedzy nie wpychamy się na siłę w miejsca, w których czujemy się niespełnieni lub sfrustrowani. Na początek warto zdać sobie sprawę z własnych umiejętności, wypisać je wszystkie na kartce, nawet te najdrobniejsze. Zastanów się również nad swoimi słabymi stronami, które mogłyby wykluczać pewne kierunki. Nie każdy przecież będzie się dobrze czuł na studiach z zarządzania, dietetyki czy medycyny.

Jaki jest Twój cel?

Zastanów się przez chwilę nad swoim celem długoterminowym. Niektórzy całe życie wiedzą, co będą robić w przyszłości, inni nawet przystępując do matury, nie mają jeszcze pojęcia. Jeśli ciężko Ci jasno określić jedną ścieżkę kariery, zastanów się w takim razie, co lubisz robić w czasie wolnym, jakie przedmioty w szkole budzą Twoje zainteresowanie i w jakich warunkach chciałbyś w przyszłości pracować. Czy preferujesz przebywanie z ludźmi, a może bardziej pociągają Cię prace manualne lub analizowanie danych, czytanie książek? Wszystko to pozwoli Ci precyzyjniej określić, w jakim zawodzie sprawdzisz się w przyszłości.

Poczytaj program różnych kierunków

Na tym etapie masz już pewnie kilka pomysłów na docelowy kierunek studiów. Warto poszukać o każdym z nich szczegółowych informacji w Internecie. Kluczowy będzie program studiów, który przybliży Ci, czego możesz się po danym kierunku spodziewać. Pozwoli Ci to dokonać bardziej świadomej decyzji.

Zastanów się, czy warto

Zainteresowania oraz mocne strony to istotne elementy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze studiów. Ale to nie wszystko. Zastanów się również nad perspektywicznością przyszłego kierunku. Cóż bowiem z tego, że będzie fascynujący, jeśli znalezienie po nim pracy będzie graniczyło z cudem.

Uczelnia uczelni nie równa

Liczy się nie tylko to, co studiujmy, ale też, gdzie. Różne uczelnie dają różne możliwości. Warto więc sprawdzić rankingi, porównać programy studiów. W dzisiejszych czasach warto stawiać na te szkoły wyższe, które oferują sporo zajęć praktycznych, pomagają w znalezieniu praktyk lub staży. To znacznie ułatwi Ci zawodowy start.

Postaw na elastyczność

Dzisiejsze czasy zmieniają się tak szybko, że trudno za tym pędem nadążyć. Może się zdarzyć tak, że po zakończeniu studiów rynek pracy będzie wyglądał już zupełnie inaczej niż w momencie ich rozpoczęcia. Miej to na uwadze i nastaw się na ciągłe kształcenie, rozwijanie kompetencji oraz elastyczne podejście. Traktuj studia jako punkt wyjścia, a nie gwarant przyszłej kariery. Umiejętność dopasowania się do szybko zmieniających się warunków to dziś jedna z bardziej cenionych umiejętności.

Podejmij decyzję samodzielnie

Bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz, ważne byś miał poczucie, że to Twoja autonomiczna decyzja. Oczywiście można zapytać o zdanie najbliższych, jednak ostateczną decyzję powinieneś podjąć Ty sam. Nikt przecież za Ciebie na te studia nie pójdzie i nikt nie będzie za Ciebie po nich szukać pracy. Zastanów się więc dobrze, weź pod uwagę wyżej wymienione aspekty, a decyzja powinna przyjść do Ciebie sama.

31
08.2018

Lato powoli ma się ku końcowi i choć wysokie temperatury jeszcze trwają, to w powietrzu można już wyczuć pierwsze, subtelne oznaki zbliżającej się jesieni. To dobry moment, by zacząć myśleć o jesiennej regeneracji skóry i włosów po lecie, bo choć my kochamy słońce i wodę, to nie mają one zbyt korzystnego wpływu na nasze ciało. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przywrócenie urodzie blasku po upalnym lecie. Oto najlepsze, kosmetologiczne wskazówki.

Według kosmetologów skóra i włosy po lecie wymagają naszej większej uwagi, bo choć my się świetnie bawiłyśmy na wakacyjnych wyjazdach, silne słońce dało naszej urodzie mocny wycisk. Łatwo to zauważyć po przesuszonych włosach oraz szorstkiej i suchej, choć opalonej, cerze. Warto więc po urlopie odwiedzić gabinet kosmetologa, który dobierze idealne dla nas zabiegi regeneracyjne uwzględniające indywidualne potrzeby naszego typu włosów czy skóry. A póki co, podpowiadamy, co same możemy zrobić dla swojego ciała po lecie.

Pielęgnacja skóry po lecie

Największym problemem po lecie jest sucha i szorstka skóra spowodowana opalaniem. Słońce, mimo że nadaje cerze piękny kolor, to niestety skutecznie pozbawia ją wody. Warto więc zaopatrzyć się w kosmetyki silnie nawilżające, zawierające takie składniki jak masło shea, oliwę z oliwek lub inne oleje. Można też sięgnąć po naturalne specyfiki np. olej kokosowy lub arganowy – one nie tylko nawilżą porządnie nasze ciało, ale też zadbają o dłuższą i pięknie wyglądającą opaleniznę.

Ponadto, zarówno przez całe lato, jak i po nim, nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu od środka. Minimum 2 litry wody dziennie podczas wysokich temperatur to norma, o której powie nam każdy dietetyk. Taka ilość wody wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale też urodę, nawilżając od środka skórę i włosy.

Istotnym zabiegiem po lecie jest również peeling, który wyrówna koloryt skóry i usunie martwy naskórek.

Pielęgnacja twarzy po lecie

Skóra na twarzy jest szczególnie podatna na negatywne działanie słońca. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna właściwie przez cały rok. W ten sposób unikniemy zbyt szybkiego pojawienia się zmarszczek i przebarwień. Latem jednak nie da się całkowicie uniknąć ekspozycji twarzy na słońce, co może prowadzić do podrażnień i zaczerwienień. W pielęgnacji powakacyjnej warto więc sięgnąć po delikatne płyny micelarne do mycia, które ukoją skórę twarzy. Dobrym pomysłem będą również pielęgnacyjne kremy z pantenolem lub alantoiną, które łagodzą podrażnienia.

Kosmetolodzy radzą również już pod koniec sierpnia sięgnąć po silnie nawilżający krem na noc, który zregeneruje skórę twarzy i przyspieszy jej odbudowę.

Pielęgnacja włosów po lecie

Włosy po lecie robią się suche, matowe i zaczynają się rozdwajać. To wszystko przez to, że brakuje im wody. Konieczne więc będą odżywki i szampony o działaniu nawilżającym, a jednocześnie regenerującym. Kosmetologia radzi sięgnąć po specyfiki na bazie pokrzywy i żywokostu, które działają odżywiająco na cebulki włosów. By kompleksowo zregenerować włosy po lecie, warto wybrać się do fryzjera. Jeśli jednak działania zewnętrzne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a włosy do tego zaczynają nadmiernie wypadać, warto zasięgnąć rady trychologa, który zdiagnozuje przyczynę i zleci najlepsze postępowanie.

16
07.2018

Studia psychologiczne to kopalnia wiedzy o sobie i innych ludziach. Do tego otwierają wiele zawodowych drzwi. Od najbliższego semestru w Medyku, obok kosmetologii, pedagogiki czy dietetyki, będziesz mógł/ -a uzyskać również tytuł magistra psychologii. Właśnie otwieramy dla Ciebie studia jednolite magisterskie na tym przyszłościowym kierunku. Dowiedz się więc, dlaczego warto studiować psychologię.

Sposób na pomaganie innym

Psychologia to dziedzina stworzona dla osób, które pragną pomagać innym. Podczas studiów zdobędziesz niezbędną wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania psychiki ludzkiej, a także poznasz techniki pomocy innym ludziom. Jeśli czujesz, że emocjonalne wsparcie i empatię masz we krwi, a pomaganie innym w ich życiowych trudnościach daje Ci satysfakcję, to studia psychologiczne pomogą Ci rozwinąć te umiejętności i wyposażą Cię w formalne możliwości wykonywania tego zawodu.

Szerokie możliwości

Dziedzin psychologii jest wiele. Wyróżnia się psychologię kliniczną, pracy, biznesu, społeczno – wychowawczą. Każda z nich stwarza inne możliwości rozwoju zawodowego. Psycholog to nie jedynie ktoś siedzący w gabinecie terapeutycznym (swoją drogą to jest psychoterapeuta, o czym też warto wiedzieć, wybierając studia psychologiczne), ale osoba mogąca pracować w wielu placówkach od szpitali, przez poradnie, wojsko, policję, po działy marketingu i HR w różnych firmach. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki.

Wiedza o sobie i innych

Studia psychologiczne pozwolą Ci zgłębić wiedzę o sobie i innych. Dzięki nim zrozumiesz mechanizmy swoich działań, nauczysz się sprawniej radzić z uczuciami i emocjami. To bardzo ważne, jeśli w przyszłości zamierzasz pracować z ludźmi.

Wiedza, jaką uzyskasz jest również niezwykle praktyczna i przydatna. Będziesz mógł/-a wykorzystać ją w codziennym życiu zawodowym i prywatnym. Lepiej zaczniesz dogadywać się z innymi i łatwiej będzie Ci zrozumieć ich postępowanie.

Rozwój empatii

Wiedza, a co za nią idzie, zrozumienie ludzkich działań, które uzyskasz na studiach, rozwinie Twoją empatię i wrażliwość. Są to cechy niezbędne w przyszłej pracy psychologa. Dodatkowo pomogą Ci w tym zajęcia praktyczne, różnego rodzaju warsztaty, na których rozwiniesz umiejętności odczytywania cudzych emocji i współodczuwania.

Jeśli fascynuje cię psychika ludzka, to studia psychologiczne mogą być świetnym początkiem wspaniałej przygody na całe życie. Dzięki nim odkryjesz w sobie rzeczy, o których nie maiłeś/ -łaś dotąd pojęcia. Zaczniesz inaczej patrzeć na ludzi, ich motywacje, postępowanie, staniesz się bardziej wyrozumiały, ale też dociekliwy. Do tego zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci lepiej poruszać się wśród emocjonalnych i uczuciowych niuansów.

Zawód psychologa nie jest łatwy i wymaga ciągłej pracy nad sobą. Kiedy jednak zobaczysz, że Twoje umiejętności pomagają innym ludziom lepiej żyć, poczujesz spełnienie, które ciężko znaleźć w innych branżach.

02
07.2018

W społeczeństwie panuje mylne przeświadczenie, że do dietetyka udają się tylko osoby mające problemy z nadwagą i otyłością. Jest to bardzo ograniczający pogląd. Dietetyk oczywiście pomoże w zgubieniu zbędnych kilogramów, ale jego wsparcie przyda się również w wielu innych sytuacjach. Nie wiesz jakich? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, kiedy jeszcze warto wybrać się po poradę dietetyka.

Choroby dietozależne

Złe odżywianie i niewiedza na temat dobrze zbilansowanej diety mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Wśród schorzeń dietozależnych wyróżnia się cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, osteoporozę, anemię. W nich wszystkich dieta odgrywa niebagatelne znaczenie i w zależności od jej rodzaju może nasilać lub łagodzić objawy schorzeń. Często też zastosowanie odpowiednich restrykcji pozwala na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego osoby chorujące na schorzenia przewlekłe powinny konsultować się z doświadczonymi dietetykami.

Nowotwory

Również nowotwory należą do tej grupy schorzeń, których leczenie wymaga odpowiednio dobranego jadłospisu. Prawidłowy bilans substancji odżywczych wesprze leczenie oraz pomoże lepiej znieść radio- czy chemioterapię. W niektórych przypadkach zastosowanie odpowiedniego jadłospisu potrafi zdziałać cuda w leczeniu nowotworów, jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia, by dobrać skuteczną dietę.

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Osoby uczulone na niektóre składniki pokarmowe, a także nietolerujące laktozy, kazeiny bądź glutenu potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, która ułatwi codzienne funkcjonowanie i złagodzi objawy schorzeń. Tutaj pomoc doświadczonego dietetyka jest nieodzowna. Nie tylko dobierze on dietę, ale też udzieli nam szerokiej informacji na temat tego co możemy, a czego nie możemy jeść.

Niedowaga

Także osoby cierpiące na niedowagę mogą szukać pomocy w gabinecie dietetycznym. Zbyt niska waga zagraża bowiem zdrowiu, powodując niedobory ważnych składników odżywczych. Specjalista natomiast tak ułoży nasz jadłospis, by uzupełnić go w niezbędne witaminy i minerały, i jednocześnie pomóc przybrać na wadze w zdrowy sposób.

Sportowcy

Kolejną grupą, która chętnie korzysta z pomocy dietetyka są sportowcy. W zależności od rodzaju uprawianej aktywności i potrzebna jest inna dieta. Inaczej powinni odżywiać się wytrzymałościowcy, a inaczej osoby, którym zależy na przybraniu masy mięśniowej. Pamiętajmy też, że intensywne treningi wymagają dostarczania odpowiedniej ilości kalorii, co dietetyk również weźmie pod uwagę, układając plan żywieniowy dla sportowca.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Okres ciąży i karmienia piersią to szczególny czas dl każdej kobiety. Panuje mylne przekonanie, że kobieta powinna jeść w tedy z dwoje, a to nieprawda. Nie wystarczy więc jeść dwa razy więcej, trzeba przede wszystkim odżywiać się mądrze, stawiając nie tylko na kaloryczność posiłków, ale też ich wartość odżywczą.

Zaburzenia odżywiania

Anoreksja, bulimia czy kompulsywne jedzenie to choroby, w których stosunek do jedzenia jest zaburzony. W ich leczeniu potrzebna jest więc nie tylko dobrze dobrana dieta, ale również terapia psychologiczna. Emocje i jedzenie są tu bowiem nierozerwalnie połączone. Jeśli zauważamy u siebie objawy zaburzeń odżywiania, warto więc wybrać się do psychodietetyka, który udzieli nam kompleksowego wsparcia. Nie tylko ułoży jadłospis, ale też pomoże znaleźć przyczyny problemu i wesprze w ich leczeniu.

18
05.2018

Okres wakacyjny to wymagający czas dla naszej skóry. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam w utrzymaniu cery w doskonałym stanie mimo upałów. Poznajcie sprawdzone patenty doświadczonych kosmetologów, dzięki którym skóra latem zachwyca naturalnym blaskiem i wyjątkową urodą.

Oczyszczanie to podstawa

Codzienne oczyszczanie skóry to zasada, o której nie możemy zapominać przez cały rok, jednak latem powinnyśmy przestrzegać jej jeszcze bardziej rygorystycznie. Wysokie temperatury powodują bowiem intensywną pracę gruczołów łojowych, co może przyczyniać się do zatykania porów oraz łatwiejszego przylegania zanieczyszczeń do skóry. Konsekwencją tej sytuacji są zaskórniki, a nawet trądzik. Dlatego codzienne rano i wieczorem skrupulatnie oczyszczaj skórę i zawsze pamiętaj o zmyciu makijażu przed pójściem spać. Jeśli masz problem z określeniem rodzaju skóry, wybierz się do doświadczonego kosmetologa, który pomoże Ci zidentyfikować potrzeby Twojej cery i poleci najlepsze kosmetyki oczyszczające.

Postaw na antyoksydanty

Intensywne działanie słońca powoduje, że w naszej skórze rozpoczyna się zwiększona produkcja wolnych rodników, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek, przebarwień i przedwczesne starzenie. Dlatego tak ważne jest, by dostarczać sobie zwalczających je antyoksydantów. Kupując kosmetyki na lato, szukaj w nich witaminy C, florentyny i kwasu ferulowego. Nie zapominaj również o bogatej w antyoksydanty diecie. Jeśli nie wiesz, jak powinien wyglądać dobrze skomponowany jadłospis wspierający Twoją cerę, udaj się do dietetyka, który tak zbilansuje codzienne posiłki, by dodały Ci nie tylko zdrowia, ale też urody.

Tak dla peelingów latem!

Być może słyszałaś, że peeling latem to nie jest najlepszy pomysł, bo może doprowadzić do powstawania przebarwień. Jednak peeling peelingowi nierówny. Faktycznie, złuszczanie zbyt głębokie intensywnymi kwasami nie jest wskazane letnią porą, ale w gabinetach kosmologicznych oferuje się też delikatne peelingi idealne na wakacje. Oczyszczą one pory, usuną zanieczyszczenia i obumarły naskórek, dzięki czemu skóra będzie lepiej oddychać, równomiernie się opali i zacznie lepiej przyswajać kosmetyki. Wybierz się do dobrego kosmetologa i dowiedz się, jaki peeling będzie najlepszy dla Twojej cery.

Nawilżanie

Nawilżanie to absolutne minimum letniej pielęgnacji. Podczas wakacji postaw na kremy z kwasem hialuronowym, który znakomicie wiąże wodę i chroni przed jej utratą. Dzięki temu cera pozostaje świeża, jędrna i odpowiednio nawilżona nawet w największy upał. Dodatkowo nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, które jest kluczowe w dbaniu o skórę latem.

Filtr UV

I na koniec, nie zapominaj o kremie z filtrem UV nawet jeśli latem masz zamiar pozostać w mieście. Najlepiej postawić na wysoką ochronę, faktor minimum 30. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniom skóry, ochronisz ją przed poparzeniami i nadmierną produkcją wolnych rodników.

19
04.2018

Wybór salonu kosmetycznego to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie korzystałaś z usług tego typu miejsca. Znalezienie kosmetyczki czy kosmetologa, który spełni nasze wszystkie oczekiwania wymaga nieco zachodu, ale naprawdę warto się natrudzić. Chodzi przecież o nasze zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze dobrego salonu kosmetycznego.

Poczta pantoflowa

Zanim wybierzemy się do kosmetyczki, zasięgnijmy opinii naszych koleżanek i znajomych, które sprawdziły już kilka miejsc i mają swoje ulubione. Ich opinia może nam bardzo pomóc. Odradzamy szukania wskazówek w Internecie, gdyż często negatywne komentarze są pisane przez konkurencję, więc to co tamy wyczytamy, nie będzie miarodajne.

Rozmawiając z przyjaciółkami dowiedzmy się także z jakich zabiegów korzystały, nie każdy bowiem salon wykonuje daną usługę na tym samym poziomie.

Kwalifikacje

To jeden podstawowych elementów oceny salonu kosmetycznego. Nie sugerujmy się niskimi cenami, czasem za dobrze wykonany zabieg, trzeba zapłacić więcej. Często niskie ceny mają osoby słabo wykwalifikowane, tylko po kilkudniowych kursach. Wizyta w takim miejscu może się dla nas źle skończyć. Warto wybierać osoby, które ukończyły kilka renomowanych kursów i mogą pochwalić się certyfikatami. Najlepiej jednak, kiedy pracownicy salonu posiadają dyplom ukończenia studiów z kosmetologii, podczas których zdobywa się kompleksową wiedzę i umiejętności na temat pielęgnacji.

Wygląd

Zasad „szewc bez butów chodzi” w przypadku kosmetyczki czy kosmetologa zupełnie się nie sprawdza. Jeśli obsługująca Cię osoba wygląda jak zaprzeczenie tego, co chciałabyś osiągnąć, koniecznie zacznij szukać innego salonu. Zawracaj uwagę na stan skóry, włosów i paznokci osób pracujących w takim miejscu. Kosmetyczka powinna być żywą reklamą swojego zakładu pracy. Jej aparycja świadczy o jej umiejętnościach i znajomości tajników zawodu.

Podejście

Dobry kosmetolog nie tylko potrafi profesjonalnie przeprowadzić zabieg, ale też umie zatroszczyć się o klienta. Dobrze o nim świadczy, gdy tłumaczy, co będzie robił i jaki będzie efekt danych działań. Powinien spokojnie i rzeczowo odpowiadać na wszelkie Twoje pytania, a przede wszystkim brać pod uwagę Twoje oczekiwania. Jeśli czujesz, że próbuje Ci się na siłę wcisnąć zabieg, do którego nie jesteś przekonana, czas szukać nowego salonu.

Czystość

Czystość to, obok kwalifikacji, absolutna podstawa. W tego typu miejscach powinna obwiązywać wręcz sterylność. Od niej bowiem zależy Twoje bezpieczeństwo. Nie bój się więc pytać o sposób dezynfekcji narzędzi i przygotowania do konkretnych zabiegów. Nie chcesz chyba zarazić się jakąś chorobą. Jeśli pracownicy unikają wyjaśnień i zbywają Cię, w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

Atmosfera

Salon kosmetyczny to miejsce nie tylko dbania o urodę, ale też przestrzeń relaksu i wypoczynku. Tutaj wszystko musi być idealnie zbilansowane, by klient mógł odpocząć, rozluźnić się i zapomnieć o codziennych troskach. Jeśli więc cokolwiek Ci przeszkadza np. zła atmosfera między pracownikami, gadulstwo osoby obsługującej Cię, nadmierny pośpiech, nie musisz tego znosić. Salonów jest naprawdę dużo i z pewnością w końcu znajdziesz ten, idealny dla Ciebie.

04
04.2018

Odpowiednie rozpoznanie typu cery to podstawa prawidłowej pielęgnacji. Od niej z kolei zależy, czy nasza skóra będzie na co dzień zachwycać czy raczej spędzać nam sen z powiek. Dlatego dziś podpowiadamy, jak prawidłowo ocenić typ cery i w jaki sposób zadbać o każdy z nich.

Analizując typ skóry, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe kryteria: poziom sebum produkowanego przez gruczoły łojowe oraz ilość wody wydzielanej przez gruczoły potowe. Wiedząc te dwie rzeczy, możemy stwierdzić z jaką skórą mamy do czynienia. W przypadku problemów warto także udać się do doświadczonego kosmetologa, który nie tylko oceni cerę, ale też dostosuje najlepszą dla jej indywidualnych potrzeb pielęgnację.

Cera wrażliwa

To typ skóry, który jest wrażliwy na działanie różnorodnych czynników. Często reaguje uczuleniem na kosmetyki, doskwiera jej uczucie swędzenia, pieczenia, ściągnięcia czy ogólnego podrażnienia. Wymaga stosowania specjalnie dobranych kosmetyków, jak najbardziej naturalnych, z możliwie najmniejszą ilością składników. Poleca się kosmetyki na bazie wody termalnej, kremy koniecznie z filtrem UV oraz zrezygnowanie z peelingów.

Cera tłusta

Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, które powoduje świecenie się cery. Przyczynia się także do powstawania zaskórników i trądziku. Na skórze można zauważyć rozszerzone pory. Cera błyszczy się nawet po umyciu wodą z mydłem, a krem tłusty wywołuje uczucie dyskomfortu. Skóra tłusta jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, aczkolwiek nadmiar słońca może potęgować przetłuszczanie się. Zaletą tłustej skóry jest fakt, że starzeje się najwolniej.

W pielęgnacji tego typu cery należy postawić na prawidłowe oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Zaleca się stosowanie peelingów i kosmetyków matujących, a także „oil free”.

Cera sucha

W przypadku skóry suchej mamy problem z za małą produkcją sebum, w wyniku czego cera jest ściągnięta, łuszczy się i brakuje jej połysku. Nie doskwierają jej za to zaskórniki ani trądzik, ale bardzo szybko się starzeje. Źle reaguje na mycie wodą z mydłem, dlatego należy tego unikać, uwielbia za to tłuste kremy. Jest bardzo wrażliwa na działanie wiatru, mrozu i słońca, które potęgują uczucie suchości.

W pielęgnacji tego typu cery należy postawić przede wszystkim na nawilżanie i łagodne oczyszczanie. Kategorycznie trzeba więc zrezygnować z peelingów oraz wybierać kosmetyki zwierające ceramidy, witaminy i kwas hialuronowy, które zapobiegną utracie wody.

Cera normalna

To wymarzony typ cery każdej kobiety. Nie znajdziemy na niej żadnych niedoskonałości, nie przesusza się, jest odpowiednio nawilżona. Stanowi ideał, do jakiego dąży się w pielęgnacji. Niestety, naturalnie posiadają ją głównie dzieci przed okresem dojrzewania. U dorosłych cera normalna z biegiem lat staje się coraz bardziej sucha. Jest elastyczna, gładka, miękka w dotyku i pozbawiona zmarszczek. Dobrze reaguje na mycie wodą z mydłem, ale toleruje też tłuste kremy. Nie jest podatna na działanie warunków atmosferycznych. Jej pielęgnacja jest najprostsza: wystarczy bowiem zaopatrzyć się w naturalne, dobrej jakości mydło oraz krem nawilżający z filtrem UV.

Wymienione typy cery to 4 podstawowe rodzaje. Oczywiście występują także ich połączenia, wymagające uważniejszej pielęgnacji. Niektórzy cierpią też z powodu skóry ze specyficznymi problemami np. cery naczynkowej czy trądzikowej. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u kosmetologa, który zdiagnozuje przyczyny problemu i dostosuje pielęgnację do odpowiedniego przypadku.

Nawet jeśli nie cierpisz z powodu problemów z cerą, warto wybrać się do gabinetu kosmetologicznego, by poznać wymogi Twojej skóry. Odpowiednio dopasowane działanie zapewni bowiem jej piękny, młody wygląd na długo.

08
02.2018

Zawód detektywa kusi wielu wielbicieli seriali kryminalnych. Nie jest to jednak profesja dla każdego. Wymaga bowiem nie tylko zdania trudnego egzaminu na licencję, ale także odpowiednich predyspozycji osobowościowych. Sprawdź czy detektyw to zawód dla Ciebie i czy warto rozpocząć w nim pracę.

Czym się zajmuje detektyw?

Na temat tego, czym zajmują się detektywi mamy różne wyobrażenia, ale większość z nich bazuje na przerysowanych informacjach z telewizji i Internetu. Jedni wyobrażają sobie rozwiązywanie zagadek w stylu Sherlocka Holmsa, a inni widzą to raczej jako zbieranie dowodów na zdrady małżeńskie. Jak zwykle prawda leży gdzieś po środku, bo wszystko zależy od miejsca pracy i rodzaju zleceń. Jednak podejmując pracę detektywa, możesz być pewien, że Twoje obowiązki w dużej mierze będą dotyczyły następujących działań:

  • Zbieranie informacji na temat majątku i wiarygodności w stosunkach gospodarczych osób i organizacji,
  • Zbieranie informacji w sprawach cywilnych i karnych,
  • Sprawdzanie wiarygodności partnerów biznesowych, pracowników, potencjalnych pracowników i szkód zgłaszanych do ubezpieczyciela,
  • Poszukiwanie osób zaginionych i mienia,
  • Windykacja,
  • Weryfikacja dokumentów,
  • Ochrona osób i mienia.

To, czy będziesz zajmować się wszystkim tymi zdaniami, czy tylko ich wycinkiem, zależy od profilu agencji detektywistycznej, w której podejmiesz pracę. Możesz również pracować jako freelancer i sam dobierać sobie charakter zleceń. Wszystkie działania detektywa znaleźć można w ustawie o usługach detektywistycznych.

Wymagania

By móc zostać detektywem, trzeba zdobyć licencję oraz spełniać odpowiednie wymogi. Należą do nich ukończony 21 rok życia, niekaralność, obywatelstwo polskie lub kraju UE, minimum średnie wykształcenie. Jeśli było się pracownikiem służb mundurowych lub administracji państwowej ,nie wolno mieć na koncie zwolnienia dyscyplinarnego, chyba że miało ono miejsce ponad 5 lat temu. Ponadto wymagana jest nienaganna opinia od powiatowego lub miejskiego komendanta policji. Kandydat musi także pozytywnie przejść badanie lekarskie i psychologiczne.

Kto ma szansę?

Nie da się zaprzeczyć, że większość detektywów to byli policjanci lub wojskowi. Nie oznacza to jednak, że osoba bez takiego doświadczenia nie ma szans. Ma, ale będzie się musiała bardziej postarać. W przypadku kandydatów spoza służb mundurowych poleca się skończyć odpowiednią szkołę, która przygotuje do egzaminu na licencję oraz przekaże niezbędną wiedzę i umiejętności. Część szkół wyższych oferujących studia z detektywistyki, kryminalistyki czy bezpieczeństwa wewnętrznego umożliwia swoim studentom praktyki w agencjach detektywistycznych, co może być dobrą przepustką do zawodu.

Jednak dobry detektyw to nie tylko odpowiednie wykształcenie czy doświadczenie policyjne. Osoba chcąca pracować w tym zawodzie, musi wykazać się również innymi umiejętnościami, przede wszystkim sprytem, umiejętnością logicznego i nieszablonowego myślenia, kreatywnością, elastycznością, odpornością na stres, wytrwałością, uporem, a czasami zdolnościami aktorskimi.

Egzamin na licencję

By uzyskać licencję detektywistyczną, trzeba zdać trudny egzamin obejmujący wiedzę z zakresu prawa, konstytucji, ochrony danych osobowych, kryminalistyki, wiktymologii czy psychologii sądowej. Dlatego studia z detektywistyki lub pokrewnych kierunków, choć nie są wymagane, mogą bardzo pomóc, szczególnie osobom, które nie pracowały wcześniej w służbach mundurowych.

Zarobki

Zarobki detektywa różnią się zależności od agencji, trudności zleceń, umiejętności i doświadczenia. Zaczynają się od 2 tys. złotych, ale najlepsi mogą zarobić 7 tys. i więcej.

26
01.2018

Piękne, zdrowe i mocne włosy to niezaprzeczalny atrybut kobiecości. Każdej z nas zależy, by jej pasma wyglądały zachwycająco 365 dni w roku. Jak więc o nie dbać, by osiągnąć ten efekt? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Dieta i zdrowy styl życia

Nawet najbardziej skrupulatna pielęgnacja nie wzmocni włosów, jeśli nie dostarczamy im prawidłowego budulca, którym jest dobrej jakości białko, witamin i minerały. Dbanie o kosmyki warto zacząć od wprowadzenia zdrowej, bogatej w składniki odżywcze diety, a także porzucenia złych nawyków takich jak nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, niedosypianie czy prowadzenie siedzącego trybu życia. Jeśli wdrożymy te elementy, codzienna pielęgnacja przyniesie znacznie lepsze rezultaty.

Jak myć włosy?

Włosy myjemy tak często, jak tego potrzebują. U niektórych jest to codziennie, a inni mogą pozwolić sobie na kilkudniowe przerwy. Bez względu na częstotliwość, warto poznać właściwą technikę mycia.

Pamiętajmy, by szampon dobierać nie do rodzaju włosów, ale skóry głowy. To ją bowiem ma on przede wszystkim oczyścić. Środek nakładamy na skórę delikatnie, myjemy opuszkami palców i nie trzemy włosów. Kosmyki wystarczy przeciągnąć pianą z szamponu, nie wymagają dokładniejszego mycia, które powoduje nadmierne tarcie i niszczenie.

Dobrze jest myć głowę dwukrotnie. Pamiętajmy też o stosowaniu letniej wody. Ani zbyt ciepła, ani za zimna nie działa najlepiej na włosy.

Odżywka

Odżywka ma za zadanie zadbać przede wszystkim o nasze kosmyki. Nie nakładamy jej na skórę głowy, bo może wywoływać nadmierne przetłuszczanie. Jeśli włosy są długie, wystarczy, że rozprowadzimy ją na 2/3 jej długości. Specyfik trzymamy według instrukcji na opakowaniu, a następnie dokładnie spłukujemy.

Ostrożnie z suszeniem i prostowaniem

Poddawanie włosów zbyt wysokim temperaturom nie służy ich kondycji. Dlatego ostrożnie stosujmy zarówno suszarkę, jak i prostownicę. Podczas suszenia trzymajmy suszarkę 20 cm od głowy, stosujmy jak najniższą temperaturę podmuchu i suszmy włosy od nasady po końcówki.

Warto rozważyć stosowanie kosmetyków termochłonnych zarówno podczas suszenia, jaki i stosowania prostownicy czy lokówki. Ochroni to włosy przed nadmierną temperaturą. Pamiętajmy też, że lokówkę i prostownicę używamy wyłącznie na suche kosmyki.

Podcinanie

Zwieńczeniem regularnej pielęgnacji jest okresowe podcinanie włosów, by usunąć rozdwajające się końcówki. Nie wyglądają one estetycznie, a ponadto z czasem, uszkadzają włos na całej długości.

Jeśli mimo zastosowania odpowiedniej diety, zmiany stylu życia na zdrowszy i przestrzegania reguł prawidłowej pielęgnacji Twoje włosy pozostawiają wiele do życzenia, warto udać się do specjalisty, czyli trychologa. Zajmuje się on oceną stanu zdrowia na podstawie kondycji kosmyków. Dzięki odpowiednim badaniom stwierdzi czego brakuje naszemu organizmowi i zaleci postępowanie, które przywróci blask nie tylko naszym włosom, ale i całemu ciału.

24
01.2018

Każdy, kto choć raz próbował zrzucić zbędne kilogramy wie, że nie jest to łatwy proces. Wymaga bowiem dyscypliny, wytrwałości, cierpliwości i oczywiście sporej motywacji. A i tak często trudno o zadowalające efekty lub są one krótkofalowe. Jak więc schudnąć raz na zawsze? Oto kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć upragniony cel.

Realny cel

Na wstępie zastanów się, ile chcesz schudnąć i w jakim czasie. Weź pod uwagę możliwości swoje i swojego organizmu. Najzdrowiej jest chudnąć do jednego kilograma tygodniowo. Nie zakładaj więc wyższego wyniku. Jeśli planujesz pozbyć się dużej nadwagi, rozbij jej gubienie na mniejsze etapy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać motywację przez dłuższy czas.

Strategia to podstawa

Zastanów się, co jest przyczyną twojej nadwagi i jakie kroki musisz podjąć, by się jej pozbyć. Czy będzie to zmiana diety, ograniczenie ilości spożywanego jedzenia czy może większa ilość ruchu? Zastawów się, co będzie najlepsze dla Ciebie. Etap tworzenia strategii to też dobry moment na wizytę u dietetyka, który pomoże wprowadzić nam odpowiednie zmiany w jadłospisie i dostosuje działania do naszego stylu życia tak, by proces odchudzania był dla nas jak najłagodniejszy.

Znajdź przyczynę

Ten etap wymaga szczerej rozmowy ze sobą. Zastanów się, jakie popełniasz błędy w codziennym żywieniu i ogólnym stylu życia. Może za mało się ruszasz, masz słabość do słodyczy, gazowanych napojów, zbyt dużych porcji czy fast foodów? Wszystkie niezdrowe nawyki wypisz na kartce. Je także warto przedstawić dietetykowi, który obmyśli plan, jak w ich miejsce wprowadzić prozdrowotne działania.

Wsparcie

Wsparcie innych to jeden z najsilniejszych motywatorów. Powiedz więc o swoim planie najbliższym osobom i poproś, by dopingowały Cię w działaniach na drodze do sukcesu. Możesz też poszukać kompanów na portalach społecznościowych czy na forach. Kontakt z ludźmi, którzy zmagają się z tym samym problemem działa niezwykle motywująco.

Bądź cierpliwy i wytrwały

Nie łudź się, że schudniesz tydzień. Długo pracowałeś na te nadprogramowe kilogramy, więc nie ma co się oszukiwać, że pozbędziesz ich się w mgnieniu oka. Każdy organizm na zmiany żywieniowe i nową dawkę ruchu reaguje inaczej. Jedni zaczynają ekspresowo chudnąć, inni potrzebują czasu, by ciało zareagowało na podjęte działania. Jedno jest pewne, o ile będziesz systematyczny i nie zboczysz z raz obranej ścieżki, efekt nadejdzie wcześniej lub później. Nie zniechęcaj się i pracuj rzetelnie.

Wiedz, po co to robisz

Spisz na kartce wszystkie powody, dla których chcesz zrzucić wagę i czytaj ją sobie w momentach zwątpienia. To pozwoli utrzymać motywację i uchroni Cię przed potknięciami.

Nie zniechęcaj się

Jeśli już jednak zdarzy Ci się wpadka np. odpuścisz trening, zjesz ciastko czy skusisz się na pizzę, nie załamuj się i przede wszystkim nie wywołuj u siebie poczucia winy. Trudności się zdarzają, a nauka nowych nawyków to niełatwa sprawa. Najważniejsze to po każdej porażce zebrać się jak najszybciej i ruszać dalej w kierunku celu.

Może problem tkwi głębiej

Jeśli próbujesz schudnąć po raz enty w życiu, bardzo możliwe, że przyczyna twojej nadwagi może tkwić głębiej. Nadmiernym jedzeniem zjadamy problemy, z których często nie zdajemy sobie sprawy. W takiej sytuacji, warto porozmawiać ze specjalistą. Najlepszym wyborem będzie wizyta u psychodietetyka, osoby, która nie tylko pomoże ustalić odpowiednią dietę, ale też udzieli niezbędnego wsparcia psychicznego i lepiej zdiagnozuje przyczynę otyłości. Pomoże też zmienić schematy myślowe, które nakłaniają Cię do niekontrolowanego jedzenia.

30
11.2017

Zawód dietetyka cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a to ze względu na rosnący trend zdrowego stylu życia. Większość osób stara się obecnie dbać o swoje zdrowie, stosując odpowiednią dietę i wykonując ćwiczenia fizyczne. Wiele z nich sięga po rady profesjonalistów, by móc uzyskać jak najlepsze wyniki. Jeśli ty też zastanawiasz się, czy warto wybrać się do dietetyka, to w dzisiejszym artykule przybliżymy Ci, czego możesz spodziewać się po tego typu konsultacji.

Dietetyk, choć lekarzem nie jest, często jest podobnie postrzegany. Jemu również trzeba opowiedzieć o swoich ewentualnych problemach żywieniowych i być przygotowanym na ich analizę. Ze względu na ten strach przed oceną lub opowiadaniem o swoich słabościach, wiele osób może odczuwać opór przed wizytą u dietetyka. Zupełnie bezpodstawnie. Należy pamiętać, że ekspert od żywienia podobnie jak lekarz, nie ma prawa nas oceniać. Jego zadaniem jest zrozumieć nasz problem i pomóc go nam rozwiązać.

Wybór specjalisty

Zanim udamy się na wizytę, znajdźmy odpowiedniego specjalistę. W dobie Internetu sprawdzenie jego kompetencji jest dość proste. Możemy też podpytać znajomych, którzy korzystają z sług dietetyka. Wizyta u eksperta od żywienia zazwyczaj jest prywatna. Na refundację mogą liczyć osoby ze zdiagnozowaną otyłością, chorobami wymagającymi specjalistycznego żywienia lub zaburzeniami żywieniowymi. Standardowa konsultacja trawa od 40 do 60 minut.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Przed wizytą warto przygotować kilka ważnych informacji na swój temat, dzięki którym dietetyk sprawniej wykona swoje zadanie. Po pierwsze, należy sporządzić 3-dniowy dzienniczek żywienia, w którym zanotujemy wszystko, co zjedliśmy i wypiliśmy przez ten czas. Należy uwzględnić gramatury lub posłużyć się inną, czytelną miarą. Najlepiej zanotować sposób odżywiania z dwóch dni roboczych i jednego wolnego.

Po drugie, należy zabrać ze sobą wszelkie wyniki badań, jakich dokonywaliśmy na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Obejmuje to badania krwi, moczu, hormonalne, specjalistyczne itd. Trzeba też sporządzić listę leków i suplementów, jakie przyjmujemy łącznie z ich dawkami.

Po trzecie, spiszmy sobie ewentualne pytania, które chcielibyśmy zadać specjaliście, by ich nie zapomnieć.

Przebieg wizyty

Na wstępie dietetyk przeprowadzi z nimi wnikliwy wywiad żywieniowy, by poznać cel wizyty i nasze motywacje do zmiany stylu życia. Ponadto zada pytania dotyczące sposobu jedzenia, stylu życia, ilości aktywności fizycznej, pracy, organizacji żywienia w domu, naszych nawyków żywieniowych, preferencji smakowych czy stosowanych diet.

Następnie specjalista przeanalizuje dane, które przynieśliśmy ze sobą. Później dokona pomiarów. Zostaniemy zważeni, zmierzeni w obwodach, a specjalistyczne urządzenie dokona procentowych pomiarów składu naszego ciała (zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody).

Końcowym elementem jest ustalenie strategii dietetycznej, łącznie z jadłospisem, sposobem odżywiania i zalecaną ilością aktywności fizycznej. Na tym etapie jest też miejsce na pytania pacjenta. Na koniec ustala się termin kolejnej wizyty kontrolnej i ewentualnie korygującej dotychczasowe poczynania.

31
10.2017

W dzisiejszych czasach kontrolowanie swojej diety i codziennych nawyków żywieniowych stało się normą. Moda na szczupłą sylwetkę nie przemija, a do tego dochodzi promowanie zdrowego stylu życia przejawiającego się racjonalnym odżywieniem oraz aktywnością fizyczną. I nie ma w tym nic złego. Wiadomo przecież, że odpowiednie pokarmy i ruch wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, dodają energii i są źródłem witalności. Nie wszyscy jednak potrafią racjonalnie podchodzić do jedzenia. Coraz częściej mamy do czynienia z osobami, które są tak skupione na tym aspekcie życia, że wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Pojawiają się zaburzenia odżywiania, które potrafią być katastrofalne w skutkach. Oto najważniejsze ich rodzaje.

Anoreksja

Anoreksja zwana jest także jadłowstrętem psychicznym. Polega na drastycznym ograniczeniu codziennej porcji żywnościowej. W skrajnych przypadkach anorektyczki w ogóle przestają jeść. Chora pragnie przede wszystkim schudnąć, ale nawet kiedy osiągnie upragnioną wagę, nie potrafi wrócić do normalnego jedzenia. Paraliżuje ją ciągły strach przed przytyciem. Na rozwój anoreksji wpływają zarówno czynniki środowiskowe, psychiczne, jak i społeczne oraz kulturowe.

Bulimia

To zaburzenie charakteryzuje się napadami kompulsywnego objadania się, w trakcie których osoba chora zjada ponadprzeciętną ilość jedzenia aż do momentu, kiedy nie jest w stanie nic więcej w siebie zmieścić. Po takim epizodzie następuje oczyszczenie, polegające na łykaniu tabletek przeczyszczających, wymiotowaniu bądź w mniej skrajnych przypadkach intensywnej aktywności fizycznej, by spalić nadmiar pochłoniętych kalorii.

Ortoreksja

Jest to zaburzenie polegające na nakładaniu sobie coraz większych restrykcji żywieniowych, co w konsekwencji znacznie zawęża pulę „bezpiecznych” produktów. Osoby zmagające się z tą chorobą wnikliwie czytają etykiety, decydują się na bardzo mało urozmaicone diety, które mogą prowadzić do niedoborów odżywczych, a także nadmiernej utraty wagi.

Jedzenie kompulsywne

W opozycji do anoreksji, bulimii i ortoreksji występuje inna gama zaburzeń, polegająca na nadmiernym objadaniu się, ale nie towarzyszą temu zachowania kompensacyjne, jak to ma miejsce np. w bulimii. Tego typu zaburzenia często określa się mianem uzależnienia od jedzenia, gdyż osoby na nie chorujące spożywają zbyt duże ilości pokarmów wątpliwej jakości. Przyczyną objadania się są często problemy emocjonalne lub niepowodzenia życiowe. Osoba dzięki jedzeniu łagodzi swoje wewnętrzne napięcie i zaspokaja głód emocjonalny. Konsekwencją jedzenia kompulsywnego najczęściej jest nadwaga, a nawet otyłość.

Jak sobie radzić z zaburzeniami odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to bardzo złożone dolegliwości, które wymagają kompleksowego leczenia. Wszystkie one wynikają z problemów psychicznych i emocjonalnych, dlatego by się z nimi uporać, należy podjąć leczenie psychologiczne, a często również psychiatryczne. Dobrym pomysłem w przypadku podejrzenia problemów z jedzeniem jest wizyta u psychodietetyka, który specjalizuje się w diagnozowaniu dolegliwości i przeciwdziałaniu zaburzeniom odżywiania. Osoba ta w profesjonalny sposób oceni problem pacjenta oraz skieruje go na odpowiednie leczenie. Pomoże także wypracować nowe nawyki żywieniowe oraz zaproponuje zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem, napięciem i problemami emocjonalnymi.

29
09.2017

Diagnoza stanu zdrowia organizmu człowieka zatacza coraz szersze kręgi. Obecnie już nie tylko możemy dowiedzieć się czy coś nam dolega czy nie na podstawie standardowej wizyty u lekarza i badań morfologicznych, ale także obserwując stan naszej skóry, paznokci czy nawet włosów. Nauka zajmująca się analizą zdrowia na podstawie kondycji włosów i skóry głowy to trychologia. Dziedzina ta cieszy się coraz większym uznaniem, a zapotrzebowanie na trychologów rośnie.

Okazuje się, że nasze włosy to dla wprawionego eksperta otwarta księga, z której można wyczytać różne dolegliwości i problemy zdrowotne. By tego dokonać, używa się specjalnego narzędzia, trychoskopu, który powiększa obraz włosa od 60 do nawet 1000 razy. Po tak dogłębnej obserwacji stan naszego zdrowia nie będzie dla trychologa żadną tajemnicą.

Co można wyczytać z włosa?

Badanie trychologiczne polega na obserwacji łuski włosa oraz jego rdzenia, a także skóry głowy. Trycholog ocenia stan zarówno starych włosów, jak i nowych. Sprawdza też, czy długość poszczególnych faz życia włosa jest odpowiednia. Na tej podstawie może stwierdzić różnego typu schorzenia.

Pierwsza grupa dolegliwości, jaką można wyróżnić dotyczy przypadłości wynikających z zaburzenia równowagi procesów zachodzących w organizmie. Są to między innymi problemy z tarczycą, zachwiania hormonalne, problemy z jelitami i trawieniem, cukrzyca, anemia oraz niedobory odżywcze spowodowane zła dietą.

Druga kategoria to schorzenia dotyczące bezpośrednio skóry głowy np. łupież, łuszczyca, łokotowe zapalenie skóry.

Ponadto trycholog wykonuje analizę rdzenia włosa oraz analizę pierwiastkową, na podstawie, której może stwierdzić stopień wysycenia włosa niezbędnymi składnikami odżywczymi. Dzięki tym informacjom jest w stanie zalecić nam zmiany dietetyczne, które wesprą funkcjonowanie organizmu oraz zapewnią zdrowy i piękny wygląd naszej czuprynie.

Jak wybrać dobrego trychologa?

By wizyta przyniosła jak najwięcej korzyści, warto postawić na sprawdzonego specjalistę. Zanim się więc do niego wybierzemy, dobrze jest popytać znajomych o opinie czy sprawdzić daną osobę w Internecie. Sprawdźmy czy posiada odpowiednie wykształcenie, czyli skończone studia z trychologii oraz bogate doświadczenie. Ważne są również specjalistyczne certyfikaty sprzętu, którym specjalista się posługuje. Jeśli wszystkie te elementy się zgadzają, możemy być pewni, że trafiliśmy na profesjonalnego specjalistę.

27
09.2017

Oczywiście pierwszą i niezaprzeczalną podstawą wykonywania zawodu pedagoga jest odpowiednie wykształcenie. Przyszły kandydat na to stanowisko musi ukończyć studia z pedagogiki i otrzymać uprawnienia pedagogiczne.

Wybierając się na ten kierunek, mamy do wyboru liczne specjalności. Znajdują się wśród nich pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pracy czy resocjalizacyjna, a także pedagogika nauczycielska.

Bez względu na to, jaką specjalność wybierzemy, dobrze się jest wcześniej zastanowić czy posiadamy niezbędne dla tego zwodu cechy. W byciu pedagogiem bowiem nie liczy się wyłącznie wiedza, ale przede wszystkim umiejętności miękkie ułatwiające pracę z ludźmi, która stanowi istotę tego zawodu. Osobom zastanawiającym się nad podjęciem tych studiów, przedstawiamy więc najważniejsze cechy dobrego pedagoga, a takim przecież każdy student chciałby w przyszłości być.

Umiejętność refleksji i abstrakcyjnego myślenia

Te cechy przydają się przede wszystkim w pracy z dziećmi. Gwarantują nieustająco twórcze podejście oraz trafną analizę własnych działań, ich przyczyn oraz skutków.

Empatia

Bez niej nie ma mowy o pracy z ludźmi. Umiejętność wczuwania się w cudze położenie oraz współodczuwanie są niezbędne w owocnym kontakcie z drugą osobą.

Cierpliwość i wytrwałość

Potrzebne, by nie zniechęcać się, gdy nasze działania nie przynoszą szybkich efektów. Pomagają także w pracy z dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Kreatywność

Wbrew pozorom zawód pedagoga jest bardzo kreatywny. Osoba na tym stanowisku musi nieustannie poszukiwać nowych inspiracji, organizować nieszablonowe zajęcia dla swoich podopiecznych i znajdować alternatywne rozwiązania problemów.

Autentyczność

To cecha, bez której pedagog się nie obędzie. Zwłaszcza praca z dziećmi jej wymaga, gdyż najmłodsi szybko wyczuwają fałsz i manipulacyjne do nich podejście. Bardzo ważne jest więc, by w kontakcie z nimi pedagog był jak najbardziej sobą.

Odporność psychiczna

Nie ma co kryć, że zawód pedagoga to obciążająca profesja, która grozi szybkim wypaleniem zawodowym. Trzeba więc nauczyć się zminimalizować emocjonalne zaangażowanie w problemy innych, a przede wszystkim utrzymywać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Dojrzałość emocjonalna

Pozwala na niebranie do siebie reakcji podopiecznych oraz umożliwia odpowiednie podejście do ludzi, które wspiera ich rozwój, a nie jest przerzucaniem na nich swoich własnych problemów.

Wśród pozostałych cech warto wymienić także poczucie sprawiedliwości, umiejętność aktywnego słuchania, samoświadomość, zdolności przywódcze (szczególnie gdy pracujemy z grupami) oraz akceptacja siebie i innych.

28
07.2017

W czasach, gdy studia wyższe kończy coraz więcej młodych ludzi, samym tytułem magistra coraz trudniej wyróżnić się na rynku pracy. Co bardziej przedsiębiorczy studenci inwestują więc w kursy doszkalające, zdobywają certyfikaty potwierdzające ich umiejętności praktyczne i zatrudniają się w firmach na co najmniej kilka praktyk oraz staży. Jedną z coraz częściej wybieranych możliwości są także studia podyplomowe. Dlaczego? Kiedy najlepiej się na nie zdecydować?

Studia podyplomowe to oferta kształcenia przeznaczona dla osób posiadających już kwalifikacje pierwszego stopnia, a więc ukończone przynajmniej studia pierwszego stopnia. Zwykle młodzi ludzie decydują się na nie po uzyskaniu tytułu magistra, jednak rozpoczęcie ich tuż po zakończeniu licencjatu (albo równorzędnych studiów inżynierskich) to także wcale nie tak rzadka praktyka.

Powód? Po to, by pogłębiać wiedzę specjalistyczną. Studia podyplomowe istnieją po to, by zgłębiać wybrany aspekt dziedziny będącej przedmiotem zainteresowania na studiach wyższych. Można zatem ukończyć polonistykę i zdobyć uprawnienia do nauczania języka polskiego w szkole, a następnie ukończyć podyplomówkę z logopedii, by pracować z dziećmi przy leczeniu wad wymowy. Logopedia jest bowiem bardziej specjalistycznym zagadnieniem, które jednak w znacznej mierze opiera się na wiedzy z zakresu językoznawstwa, głównego działu wiedzy polonistycznej. Podobnie rzecz ma się np. z pedagogiką. Studia z pedagogiki można rozszerzyć o studia podyplomowe np. z doradztwa i poradnictwa zawodowego z metodyką przedsiębiorczości. Oferta takich studiów kierowana jest do absolwentów, którzy swoją przyszłość widzą w pracy z młodymi ludźmi wkraczającymi na rynek pracy albo z bezrobotnymi wymagającymi aktywizacji zawodowej. Mowa o zawodzie doradcy zawodowego.

Dlaczego jeszcze warto podjąć studia podyplomowe? Dlatego, że wiele zawodów wymaga ciągłego doszkalania i aktualizowania wiedzy. Raz zdobyte informacje podczas studiów nie wystarczają na kilkadziesiąt lat pracy w zawodzie. Zmieniają się realia wokół nas, zmienia się prawo, zmieniają się pokolenia, a wraz z nimi mentalność, podejście do życia. I tu ponownie możemy posłużyć się przykładem pedagoga. To, czego uczono na studiach 30 lat temu na pewno nie da się już zastosować do współczesnej młodzieży. Pedagodzy muszą więc stale aktualizować swoją wiedzę, a studia podyplomowe dają im tę możliwość.

Poza tym studia podyplomowe mogą być sposobem na zmianę dotychczasowych kwalifikacji zawodowych. Dzisiejszy rynek pracy wymaga ogromnej elastyczności. Badania pokazują, że młodzi ludzie rozpoczynający obecnie karierę zawodową w ciągu całego swojego życia będą musieli zmieniać swoje kwalifikacje co najmniej 2-3 razy. Studia podyplomowe pozwalają zdobyć nowe umiejętności i uprawnienia w krótkim czasie (np. w rok), a jednocześnie kształcą w sposób kompleksowy, o wiele szerzej niż kilkudniowe kursy i szkolenia.

21
07.2017

Pedagogika jako kierunek studiów osobie niewtajemniczonej kojarzy się przede wszystkim z wychowywaniem i nauczaniem dzieci. Owszem, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to wśród kandydatów na studia bardzo często wybierany kierunek. Warto jednak wiedzieć, że pedagogika to o wiele rozleglejsza dziedzina. Spośród dostępnych specjalizacji możemy wybrać np. pedagogikę resocjalizacyjną – kierunek tyleż fascynujący, co wymagający i pełny wyzwań. Na czym polegają tego typu studia? Kto nadaje się na pedagoga zajmującego się resocjalizacją?

Pedagogika resocjalizacyjna jest dziedziną pochodną wobec pedagogiki specjalnej. Mówiąc w skrócie, zajmuje się nauczaniem oraz wychowywaniem osób niedostosowanych społecznie, o zaburzonych, odbiegających od normy zachowaniach. Narodziny tej dyscypliny są wyrazem postępu, jaki poczyniły współczesne społeczeństwa w podejściu do jednostek nieprzystosowanych. Pedagogika specjalna sama w sobie zakładała, że takie osoby należy izolować. Dopiero wykształcenie się nurtu pedagogiki integracyjnej pozwoliło nam dostrzec, że izolacja nie jest jedynym właściwym rozwiązaniem. Wielu ludzi można bowiem przywrócić do życia w społeczeństwie.

Czego uczy się student pedagogiki resocjalizacyjnej? Przede wszystkim diagnozowania przyczyn zaburzeń funkcjonowania społecznego człowieka oraz opracowywania adekwatnych metod postępowania z taką osobą. Uczy się pracy z wychowankiem w różnych środowiskach: ośrodkach penitencjarnych, profilaktyki oraz w środowisku otwartym. Student może więc znaleźć zatrudnienie w szkołach, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach specjalnych dla społecznie niedostosowanych i zakładach karnych i poprawczych, ośrodkach pomocy społecznej, policji, aresztach śledczych i zakładach karnych.

W procesie resocjalizacji zadaniem pedagoga nie jest przywrócenie jednostki do takiego stanu zdrowia psychicznego, społecznego i moralnego, jaki reprezentował przed „zejściem na złą drogę”. Z technicznego punktu widzenia nie jest to możliwe – osobność człowieka przecież stale się rozwija. Postawy, poglądy i wzorce zachowań wykształcają się u człowieka przez wiele lat, duże znaczenie mają przeżycia z dzieciństwa. Pewnych braków z tego okresu życia nie sposób uzupełnić w późniejszym czasie. Celem pracy z osobą niedostosowaną jest przywrócenie jej do normalnego funkcjonowania w sposób najlepszy z możliwych, ale bez presji na pełne przywrócenie. To dlatego praca pedagoga resocjalizującego jest naprawdę wielkim wyzwaniem.

Kto nadaje się na pedagoga pracującego z ludźmi wymagającymi resocjalizacji? Osoby, dla których praca to misja. Pedagogiem tego rodzaju może zostać tylko osoba otwarta na drugiego człowieka, umiejąca słuchać i rozmawiać, cierpliwa, opanowana i stanowcza jednocześnie.

29
05.2017

Związków między odżywianiem się a psychiką jest mnóstwo.

20
04.2017

Polskie społeczeństwo się starzeje, więc wzrasta zapotrzebowanie na gerontologów.

20
03.2017

Dietetyk to zawód przyszłości, który rozwija się już teraz. Co to oznacza?

16
02.2017

Olejek arganowy jest nazywany marokańskim złotem, a także płynnym złotem.

20
01.2017

Jeszcze do niedawna na hasło podolog, Polacy pytali ze zdziwieniem, co to takiego?

11
10.2016

Historia używania ziół do pielęgnacji skóry sięga zapewne starożytności

03
11.2016

Komórki macierzyste występują we wszystkich organizmach roślin i zwierząt

07
09.2016

Analityk pracy to osoba, której zadania polegają głównie na...

31
08.2016

Rynek pracy jest bardzo zmienny, jedne zawody znikają, a inne powstają

11
05.2016

Coaching to przede wszystkim narzędzie przydatne w rozwoju osobistym i zawodowym

05
04.2017

Podolog potrafi udzielić kompetentnych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry stóp

23
03.2016

Na świecie jest już ponad 2,1 miliarda osób zmagających się z nadwagą i otyłością

03
03.2016

Wizażystka to osoba zajmująca się profesjonalną aranżacją twarzy

10
02.2016

Trycholog to osoba, która dba, by Twoje włosy były grube i zdrowe

17
01.2016

Co trzeci człowiek zmaga się z otyłością albo nadwagą

03
12.2015

Terapeuta środowiskowy pracuje z osobami z zaburzeniami psychicznym

15
11.2015

Mediator to osoba zajmująca się rozwiązywaniem sporów pomiędzy zwaśnionymi stronami

10
10.2015

Pojęcie prewencja kryminalna oznacza zapobieganie przestępstwom

05
10.2015

Kosmetolog jest osobą, która w hierarchii zawodów zajmuje miejsce pomiędzy kosmetyczką a lekarzem specjalistą

30
09.2015

Szanowny Internauto, jest nam szalenie miło, że odwiedziłeś nasz blog.

27
09.2016

Najprościej mówiąc dietetyka to nauka, która dba o Twoje zdrowie

created by: Strony Internetowe Łódź