Psychologia

więcej

Studia z przyszłością

więcej

Dietetyka

więcej
Pedagogika
więcej
Kosmetologia
więcej
Bezpieczeństwo wewnętrzne
więcej
Studia podyplomowe
więcej

Czym zajmuje się dietetyka?

« wróć

Najprościej mówiąc dietetyka to nauka, która dba o Twoje zdrowie. Jej zadaniem jest tworzenie zasad prawidłowego żywienia zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych. Łączy w sobie wiedzę z takich nauk, jak: biochemia, fizjologia i patofizjologia, psychologia, technologia żywności i techniki przyrządzania pożywienia.

 

Zalecenia dietetyczne są efektem prowadzenia kompleksowych badań i weryfikacji poglądów dotyczących żywienia. Jest to nauka bardzo dynamiczna, a każdego roku pojawiają się nowe odkrycia, które pozwalają zweryfikować dotychczasowe poglądy i poprawić listę zaleceń i diet pomagających zwalczyć rozmaite stany chorobowe.

 

Niestety nowoczesne społeczeństwa wciąż lekceważą zalecenia dietetyków. Wystarczy wspomnieć o jednej z największych współczesnych bolączek – otyłości. Ale nie tylko osoby otyłe powinny zmienić swoją dietę. Obecnie szacuje się, że istnieje ponad 80 jednostek chorobowych, których powstanie jest w dużym stopniu związane z nieprzestrzeganiem zasad racjonalnego żywienia lub spożywaniem produktów, które są potencjalnymi czynnikami ryzyka wystąpienia chorób dietozależnych.

 

Do chorób wynikających ze złej diety można zaliczyć m.in. choroby układu krążenia, niektóre choroby nowotworowe, cukrzycę insulinoniezależną, niektóre choroby układu pokarmowego, próchnicę zębów, osteoporozę, hiperlipidemie i inne.

 

Jak dietetyk zadba o Twoje zdrowie?

 

Bardzo często już zmiana diety pozwala złagodzić objawy wielu chorób i powstrzymać ich postępowanie. Dodatkowo dieta jest często wymagana jako wspomaganie do tradycyjnych metod leczenia, szczególnie wtedy, gdy konieczne jest uzupełnienie niedoboru witamin albo innych substancji odżywczych.

 

Leczenie za pomocą diety może być także stosowane w przypadku alergii i nietolerancji pokarmowej, w tym wypadku mówimy o stosowaniu diety eliminacyjnej (wykluczającej określone rodzaje pokarmu).

 

Pamiętajmy, że każda dieta musi być dostosowana do potrzeb pacjenta i powinna być przeprowadzona pod kontrolą wyspecjalizowanego dietetyka, w przeciwnym razie możemy sobie zaszkodzić i osiągnąć rezultaty odwrotne do zamierzonych.

created by: Strony Internetowe Łódź