Dlaczego warto chronić się przed słońcem?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią musimy przygotować się na większą ilość promieniowania UV. Światło słoneczne wpływa oczywiście na poprawę nastroju oraz produkcje witaminy D, jednakże nadmierna ekspozycja i brak jakiejkolwiek ochrony mogą wywołać nieprzyjemne skutki. Dowiedz się dlaczego warto chronić skórę oraz włosy przed działaniem słońca.

Negatywny efekt dla skóry

Nadmierna ekspozycja na słońce może wywołać poparzenia, uczulenia, a także zmiany barwnikowe. Ponadto słońce jest przyczyną utraty elastyczności, a to z kolei może przyśpieszyć starzenie cery. Najpoważniejszym skutkiem zbyt dużej ilości promieniowania UV, jest jednak rak skóry. Czerniak często atakuje osoby, które nie przykładały wagi do ochrony przeciwsłonecznej.

Negatywny efekt dla włosów

Według studentów dietetyki wszystko co jemy wpływa na kondycje naszych włosów. Faktycznie tak jest, jednakże stan naszej czupryny zależy także od czynników zewnętrznych, między innymi zanieczyszczeń czy promieniowania słonecznego. Włosy po nadmiernej ekspozycji tracą swoją elastyczność oraz stają się kruche i łamliwe.

Jak się chronić?

Najpopularniejszym sposobem na walkę z nadmiarem słońca są kremy z filtrem UV. Absolwenci dermatologii i kosmetologii zwracają jednak uwagę na to, aby wybierać te z wysokim wskaźnikiem SPF. Dotyczy to wszystkich, nie tylko dzieci czy osób o bardzo jasnej karnacji. Jedynie osoby o nieco ciemniejszej cerze mogą pozwolić sobie na niższy SPF. Filtry po kilku godzinach tracą swoje właściwości, dlatego najlepszy efekt uzyskasz, jeżeli będziesz dokładać krem co jakiś czas. Osoby noszące makijaż powinny wybierać podkłady, zawierające dodatkowo wskaźnik SPF. Przed słońcem możesz osłaniać się również przy użyciu odpowiedniej garderoby czy akcesoriów, np. dzięki noszeniu dużych kapeluszy czy parasolek. Te drugie, szczególnie w upalne dni, mogą okazać się bardzo przydatne, a ty będziesz wyglądać jak francuska elegantka. Pamiętaj również, aby chronić oczy dobrej jakości okularami. Ochrona włosów wymaga korzystania ze specjalnych mgiełek, również zaopatrzonych w filtry UV. Produkty te posiadają zwykle również inne właściwości odżywcze.