Wesołych Świąt

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Typy cery – jak rozpoznać i pielęgnować?

« wróć

Typy cery – jak rozpoznać i pielęgnować?

Odpowiednie rozpoznanie typu cery to podstawa prawidłowej pielęgnacji. Od niej z kolei zależy, czy nasza skóra będzie na co dzień zachwycać czy raczej spędzać nam sen z powiek. Dlatego dziś podpowiadamy, jak prawidłowo ocenić typ cery i w jaki sposób zadbać o każdy z nich.

Analizując typ skóry, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe kryteria: poziom sebum produkowanego przez gruczoły łojowe oraz ilość wody wydzielanej przez gruczoły potowe. Wiedząc te dwie rzeczy, możemy stwierdzić z jaką skórą mamy do czynienia. W przypadku problemów warto także udać się do doświadczonego kosmetologa, który nie tylko oceni cerę, ale też dostosuje najlepszą dla jej indywidualnych potrzeb pielęgnację.

Cera wrażliwa

To typ skóry, który jest wrażliwy na działanie różnorodnych czynników. Często reaguje uczuleniem na kosmetyki, doskwiera jej uczucie swędzenia, pieczenia, ściągnięcia czy ogólnego podrażnienia. Wymaga stosowania specjalnie dobranych kosmetyków, jak najbardziej naturalnych, z możliwie najmniejszą ilością składników. Poleca się kosmetyki na bazie wody termalnej, kremy koniecznie z filtrem UV oraz zrezygnowanie z peelingów.

Cera tłusta

Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, które powoduje świecenie się cery. Przyczynia się także do powstawania zaskórników i trądziku. Na skórze można zauważyć rozszerzone pory. Cera błyszczy się nawet po umyciu wodą z mydłem, a krem tłusty wywołuje uczucie dyskomfortu. Skóra tłusta jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, aczkolwiek nadmiar słońca może potęgować przetłuszczanie się. Zaletą tłustej skóry jest fakt, że starzeje się najwolniej.

W pielęgnacji tego typu cery należy postawić na prawidłowe oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Zaleca się stosowanie peelingów i kosmetyków matujących, a także „oil free”.

Cera sucha

W przypadku skóry suchej mamy problem z za małą produkcją sebum, w wyniku czego cera jest ściągnięta, łuszczy się i brakuje jej połysku. Nie doskwierają jej za to zaskórniki ani trądzik, ale bardzo szybko się starzeje. Źle reaguje na mycie wodą z mydłem, dlatego należy tego unikać, uwielbia za to tłuste kremy. Jest bardzo wrażliwa na działanie wiatru, mrozu i słońca, które potęgują uczucie suchości.

W pielęgnacji tego typu cery należy postawić przede wszystkim na nawilżanie i łagodne oczyszczanie. Kategorycznie trzeba więc zrezygnować z peelingów oraz wybierać kosmetyki zwierające ceramidy, witaminy i kwas hialuronowy, które zapobiegną utracie wody.

Cera normalna

To wymarzony typ cery każdej kobiety. Nie znajdziemy na niej żadnych niedoskonałości, nie przesusza się, jest odpowiednio nawilżona. Stanowi ideał, do jakiego dąży się w pielęgnacji. Niestety, naturalnie posiadają ją głównie dzieci przed okresem dojrzewania. U dorosłych cera normalna z biegiem lat staje się coraz bardziej sucha. Jest elastyczna, gładka, miękka w dotyku i pozbawiona zmarszczek. Dobrze reaguje na mycie wodą z mydłem, ale toleruje też tłuste kremy. Nie jest podatna na działanie warunków atmosferycznych. Jej pielęgnacja jest najprostsza: wystarczy bowiem zaopatrzyć się w naturalne, dobrej jakości mydło oraz krem nawilżający z filtrem UV.

Wymienione typy cery to 4 podstawowe rodzaje. Oczywiście występują także ich połączenia, wymagające uważniejszej pielęgnacji. Niektórzy cierpią też z powodu skóry ze specyficznymi problemami np. cery naczynkowej czy trądzikowej. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u kosmetologa, który zdiagnozuje przyczyny problemu i dostosuje pielęgnację do odpowiedniego przypadku.

Nawet jeśli nie cierpisz z powodu problemów z cerą, warto wybrać się do gabinetu kosmetologicznego, by poznać wymogi Twojej skóry. Odpowiednio dopasowane działanie zapewni bowiem jej piękny, młody wygląd na długo.

created by: Strony Internetowe Łódź